Змішувач для кухні: огляд кращих змішувачів з порадами Як вибрати фото новинок з цікавим дизайном

Як вибрати змішувач для кухні? Огляд найкращих виробників, характеристики, реальні фото в дизайні інтер’єру

Змішувач – один із обов’язкових видів сантехнічного обладнання, який має бути присутнім на кожній кухні.

Використовується для зручного змішування гарячої та холодної води, регулювання потоку. Може виконувати додаткові функції, наприклад, подавати очищену питну воду через спеціальний фільтр.

Існує досить багато видів змішувачів, що відрізняються конструкцією, матеріалами виготовлення, функціональністю та іншими параметрами.

Класифікація кухонних змішувачів

Залежно від способу регулювання потоку крани-змішувачі для кухні діляться на такі види:

  • Одноважільні. Оснащуються одним важелем для перекриття води та регулювання потоків. Зручні та прості в експлуатації.
  • Двовентильні. Мають 2 окремі вентилі для холодної та гарячої води. Менш зручні у використанні через необхідність регулювання двома важелями, тому поступаються популярністю одноважільні моделі. Але така сантехніка краще вписується в інтер’єри класичних стилів.
  • Безконтактні. Найсучасніше рішення. Оснащені сенсором, що автоматично включає і відключає подачу води. Досить просто піднести руки або предмет під вилив, і вода поллється автоматично.Більш зручні, оскільки не потрібно торкатися сантехніки.


















Одноважільні змішувачі поділяються на такі підвиди:

  • Шарові. Перекриття та відкриття води відбувається за допомогою сталевої кулі, що рухається важелем.
  • З картриджами. Функцію запірного елемента виконує спеціальний картридж, що складається із двох пластин.

Матеріали виготовлення

Виробники надають можливість купити змішувачі для кухні, виготовлені з таких матеріалів:

  • Нержавіюча сталь. Міцний та довговічний матеріал, що служить у середньому 25 років. Кран виглядає сучасно, невибагливий у догляді, за необхідності можна відполірувати видалення подряпин. Матеріал гігієнічний та безпечний, не боїться агресивних середовищ та перепадів температур.
  • Латунь. Класичний матеріал, що відрізняється гігієнічністю та довгим терміном служби. Виріб може мати захисно-декоративне покриття, зазвичай хромове.Недорогі та практичні моделі, єдиний недолік – відносно велика вага.
  • Кам’яні. Для виготовлення сучасних змішувачів може застосовуватися камінь – граніт, мармур, онікс, керамограніт і т. д. Найчастіше використовується штучний камінь за рахунок більш доступної вартості та простоти у виготовленні. Виріб може мати різні візерунки та інший декор, можна підібрати ідеальну модель під особливості інтер’єру. Зазвичай, такі змішувачі підбирають під кам’яні стільниці.
  • Кераміка. Надійні та довговічні вироби. Застосовується спеціальна кераміка, стійка до механічних пошкоджень. Матеріал має гладку поверхню, стійкий до нальоту, може бути виконаний у різних кольорах.
  • Пластик. Матеріал стійкий до дії води, але менш міцний. Такі змішувачі дешевші, але менш довговічні.













Як видно на фото змішувачів для кухні, кам’яні та керамічні вироби зазвичай комбінують із мийкою та стільницею з аналогічного матеріалу. Це дозволяє досягти гармонійності в оформленні інтер’єру кухні.

Для металевих мийок найчастіше використовують прилади з нержавіючої сталі або латуні з хромовим покриттям.

Тип виливу

Кухонний змішувач може оснащуватися виливом таких типів:

  • Класичний прямий або вигнутий високий. Зазвичай вибирають високі моделі для зручності миття посуду. Форма буває прямокутною, квадратною, плоскою або округлою.
  • Гнучкий. Може складатися із кількох рухливих частин телескопічної конструкції. Гнучкий змішувач для кухні дозволяє змінювати висоту та положення виливу. Завдяки цьому можна отримати доступ до будь-якої області миття.
  • З витяжним шлангом. Підвид гнучких змішувачів. Всередині корпусу вбудований витяжний шланг, що дозволяє змінювати довжину, висоту та положення виливу. Такі виливи для змішувачів для кухні можуть оснащуватися лійкою для зручності миття продуктів.

Додаткові функції

Додаткові конструктивні елементи можуть не тільки розширювати функціональність, а й впливати на термін служби обладнання.

Тому рекомендується купувати змішувач для кухні з фільтром, що захищає запірний картридж від несправностей внаслідок попадання іржі та інших забруднень.

Механічний фільтр також уповільнює знос прокладок, що запобігає протіканню.




















Такі моделі є особливо актуальними для міст з низькою якістю водопровідної води.

  • Велику популярність користуються змішувачі для кухні з питною водою.
  • Вони мають додатковий третій канал для подачі очищеної питної води.
  • Цей канал підключається до окремого фільтра (зазвичай зворотного осмосу), що очищає воду для пиття та приготування їжі.
  • Така конструкція дозволяє продовжити ресурс картриджів фільтра, оскільки вони задіяні не постійно, а лише за необхідності.

Пристрій може оснащуватися додатковими насадками, лійками та іншими елементами для зміни властивостей потоку води. Є електронні змішувачі з датчиками відкриття/закриття та термостатом.

Останній дозволяє точно задавати температуру води, при цьому змішувач самостійно регулює потоки. У результаті на виході людина завжди отримує воду заданої температури.

Існують складні варіанти, що дозволяють встановити мийку практично в будь-якому місці кухні. Такі вироби обертаються не тільки навколо осі, але й дозволяють змінювати положення виливу. Конструкція працює за аналогією з настільною лампою.

Є також крани із вбудованим водонагрівачем. Актуальний варіант для тих місць, де часто спостерігаються перебої у роботі централізованого водопостачання.

У процесі проходження через прилад вода нагрівається до заданої температури. Недоліком є ​​необхідність підключення до електромережі та досить значні розміри.

Спосіб монтажу

Залежно від типу кріплення кухонні змішувачі поділяються на такі різновиди:

  • Настінні. Монтуються на стіну над раковиною. Перевага полягає у компактності, але труби для підключення необхідно передбачати ще на етапі ремонту. Такі змішувачі виглядають дуже привабливо та мінімалістично, гарний вибір для сучасних інтер’єрів.
  • Врізні. Встановлюються в отвір у мийці. Недолік полягає у складності заміни кріплення. Як правило, миття випускається вже з кріпленням певної форми, внаслідок чого не завжди вдається знайти відповідний аналог.
  • Для встановлення на мийку або стільницю. Найбільш популярне, просте в монтажі та недороге рішення. Змішувач монтується прямо на стільницю або мийку в заздалегідь виконаний отвір.

Підбирати змішувач необхідно під індивідуальні потреби та особливості приміщення.

Виріб має бути функціональним, надійним і гармонійно поєднується з інтер’єром кухні.

Фото змішувача для кухні