Як вибрати вок – проста інструкція з вибору вок-сковорідки, огляд матеріалів та варіантів застосування

Як вибрати вок – що це таке і для чого потрібно? Прості рекомендації щодо вибору сковорідки (фото з інструкцією)

Азіатська кухня міцно увійшла в життя сучасної людини, подарувавши світові не лише безліч найцікавіших страв та відтінків смаку, а й спеціалізований посуд.

Приготування їжі у вок – ціле мистецтво, розуміння якого починається з простого питання: як вибрати найкращий варіант око серед маси пропозицій від сучасних виробників?

Нижче детально розібрано всі нюанси, на які варто звернути увагу при придбанні цього посуду.

Види матеріалів

Насамперед при покупці око необхідно визначитися з основним матеріалом, з якого буде виготовлений посуд.

Також багато залежить і від матеріалу, яким буде покрита робоча поверхня. Він залежать не тільки до терміну служби, але й деякі особливості протікання процесів приготування.






Чугун

Чавунні око без найменших проблем витримують високі температури, мають високу міцність, утримують жар протягом тривалого часу. Їх можна використовувати як на відкритому вогні, так і будь-яких типах кухонних плит.

До мінусів цього матеріалу можна віднести його довге попереднє нагрівання перед початком приготування їжі – чавун розігрівається абсолютно рівномірно, але дуже повільно.

Виробники посуду випускають воки у двох форматах: з тонкими стінами, товщиною до 3 мм, та товстостінні, до 9мм. Тонкі чавунні око використовуються для швидкої обсмажування овочів та м’яса, а товсті – для гасіння та варіння.

Алюміній

Алюмінієві очі виділяються серед інших неймовірно естетичним зовнішнім виглядом і низькою вартістю.

  • До їх незаперечних плюсів належить низька вага таких воків, їх швидке розігрів і зручність у використанні.
  • До мінусів відноситься неможливість використання на відкритому вогні через нездатність витримувати високі температури, а також слабка зносостійкість.

Вуглецева сталь

Саме око з вуглецевої сталі мають максимальне поширення на сучасних кухнях. Сталевий посуд відрізняється довговічністю, швидко нагрівається і остигає, має комфортну для роботи вагу і може використовуватись на будь-яких джерелах нагріву.

Будь-який новий вок необхідно «відкрити», провівши перед першим приготуванням їжі процедуру загартовування, але саме сталевий посуд найбільш примхливий до помилок під час попередньої підготовки.







Кераміка

Керамічні око заробили безліч позитивних відгуків. Вони легко витримують перепади температур, швидко розігріваються, найкраще підходять для взаємодії з електроплитами.

  • До мінусів керамічних воків можна віднести їхню слабку ударостійкість та високу вартість.

Найкраще ці воки підходять для смаження у фритюрі та варіння супів, а ось страви стир-фрай на них готувати категорично не рекомендовано.

Нержавіюча сталь

Професійні кухарі для роботи на ресторанній кухні найчастіше віддають перевагу саме очам з нержавіючої сталі.

Продукти, що проходять термообробку в сталевих воках, зберігають максимум корисних речовин, практично не втрачаючи натурального смаку та виду. Віки з нержавіючої сталі довговічні та практичні, єдиний їхній мінус – відсутність антипригарних властивостей.

Види покриттів

Підсумки експлуатації око залежать не тільки від основного матеріалу, але і від того, чим буде покрита основна робоча сторона посуду. Вибираючи вок, варто враховувати і властивості, що даруються та покриттям.

Нижче описані найпоширеніші сучасні покриття та їх вплив на процес приготування їжі.

Тефлон

Тефлон забезпечує високому антипригарні властивості, він здатний витримати вплив лугів і кислот. Але не можна перегрівати посуд із цим покриттям – це призведе до виділення токсичних речовин.

Власникам око не можна користуватися металевими інструментами, щоб уникнути пошкодження покриття – всі аксесуари повинні бути виготовлені з дерева або пластику.

Граніт

Граніт забезпечує простоту у догляді за посудом, дарує посуду міцність чавуну. Також вічка з гранітним покриттям мають високу провідність тепла, готування на них проста і швидка.

Кераміка

Керамічне покриття захищає вок від механічних пошкоджень, піддається очищенню з агресивними миючими засобами, легко переносить контакт із металевими елементами.






Єдиний мінус керамічного покриття – його абсолютна слабкість до перепадів температури.

Емаль

Емальоване покриття ідеально захищає вок від окислення та пригорання. Однак вона не здатна переносити різку зміну температури і вкрай чутлива до будь-яких механічних впливів.






Титан

Титанове покриття – практично ідеальне рішення. Воно екологічне та повністю безпечне, стійке до термічних та механічних впливів, дарує посуду чудові антипригарні властивості.

До мінусів можна віднести лише відносно високу вартість порівняно з іншими матеріалами.

Електричні око

Електричні моделі, що відносно недавно з’явилися на ринку кухонних гаджетів, мають великий перелік переваг. Їх варто розглядати окремо, у відриві від класичного посуду.

Електричний вок за своєю сутністю є сковородою із вбудованим нагрівальним елементом. Вок легко і швидко розігрівається, але температура ніколи не перевищить необхідного максимуму: температура контролюється електронікою.






Кілька режимів приготування допомагають у процесі приготування їжі навіть недосвідченим користувачам, а саму чашу можна зафіксувати на підставці, щоб вона не зміщувалася при помішуванні.

Форма чаші

Визначивши найбільш підходящу вам варіацію матеріалу, потрібно визначити форму ока, найбільш підходящу під ваші потреби.

  • Якщо кухня оснащена звичайною газовою плитою, можна брати класичну напівсферу.
  • У цьому випадку варто заздалегідь купити спеціалізовані кільця, що утримують вок над вогнем, інакше в процесі приготування необхідно буде не тільки перемішувати продукти у вічі, а й утримувати посуд на вазі.

Власникам електричних або індукційних плит варто звернути увагу на стійкіші варіації з плоским дном.

Розмір око

Будь-який посуд, що купується, повинен підходити під потреби кухаря: чим більше діаметр око, тим більше порцій одночасно в ньому можна приготувати.

Немає сенсу брати вок великого розміру для готування на невелику сім’ю, так само помилковим буде й придбання надто маленького варіанту.

  • Для правильного підбору розміру потрібно враховувати кількість порцій їжі, які зазвичай готуються в сім’ї на один прийом їжі.
  • На 1 порцію оптимальним буде вок з діаметром дна 15-20 сантиметрів; на 2 – 20-28 сантиметрів; на 3-5 – 30-38 см; на 6-10 порцій – 40-50 сантиметрів.






Додаткова комплектація

Гола продаються як окремо, так і в комплекті з додатковими аксесуарами. Новачку, що тільки осягає ази східної кухні, варто звернути увагу саме на комплектні варіанти, досвідчений кухар може зібрати набір під свої бажання і потреби.

Особливу увагу професійні кухарі рекомендують звертати на наявність цих елементів:

  • Грати. Наявність грат дозволяє готувати окремі елементи страви на пару, або готувати відразу дві страви одночасно.
  • Кришка. Банальна кришка дозволяє використовувати вок для варіння або гасіння, але вона має ідеально підходити за розмірами до самого око.
  • Бамбуковий вкладиш.Традиційний елемент око, що зберігся протягом століть у практично незмінному вигляді. З його допомогою можна готувати на пару великий обсяг продуктів.

Вірне оснащення кухні – перший крок до смачної та здорової їжі.

Вок є не тільки багатофункціональним посудом, що дозволяє виконувати найскладніші східні страви, а й справжньою окрасою будь-якої кухні. А як правильно його підібрати – ви тепер знаєте.









Фото кращих моделей око