Освітлення на кухні: 200 фото ідей сучасного дизайну та правильної організації освітлення
Освітлення на кухні крім естетичного, має ще й практичний характер. Воно має не тільки створювати затишок, але й бути досить яскравим і правильно розташованим, щоб було зручно готувати основне призначення кухні.
А для цього воно має бути правильно розташоване – одним джерелом світла не обійтися, в ідеалі, потрібно продумати освітлення для кожної частини кухні – функціональної зони. Необхідно враховувати і розмір кухні – освітлення кухні 9 кв. сильно відрізнятиметься від освітлення кухні-вітальні.
Отже, як правильно організувати освітлення на кухні?
Функціональні зони кухні
Освітлення у великій кухні та маленькій кухні буде різним. Тим не менш, навіть у найменшій кухні можна виділити кілька функціональних зон.
Загалом у кухні зазвичай виділяють такі зони:
- Робоча зона (включає робочий стіл, плиту та раковину);
- Обідня зона;
- Зона зберігання.
Для кожної з цих зон можна використовувати різні варіанти освітлення, а в деяких випадках і кілька варіантів одночасно.
Освітлення стелі кухні
Перед тим, як розпочати вибір освітлення для різних зон, необхідно організувати загальне освітлення на кухні. Зазвичай його розміщують на стелі, щоб світло рівномірно розсіювалося і освітлювало все приміщення.
Це може бути як один світильник (наприклад, люстра), так і кілька (вбудовані світлодіодні світильники) — цей варіант чудово підійде для освітлення на кухні з натяжною стелею.
Цікавим інтер’єрним рішенням може стати комбінація люстри та кількох світильників, розташувавши люстру по центру, а світильники по периметру кухні, звичайно ж, враховуючи розташування меблів, вікон та дверних отворів.
Освітлення робочої зони
Робоча зона — найвибагливіша частина кухні у плані зручності та комфорту, у тому числі й до освітлення. Одного загального джерела світла недостатньо, зазвичай, додатково використовують локальні джерела світла.
Необхідно продумати освітлення на кухні над кожною робочою поверхнею, зазвичай точкові світильники розміщують:
- На нижній частині шафок;
- Між стелею та верхньою частиною шафок;
- На стіні під шафами.
Робоче освітлення кухні передбачає безліч варіантів світильників:
- Поворотні світильники на кронштейнах;
- Бра;
- Світлодіодна стрічка.
Освітлення над обідньою зоною
У невеликих кухнях обідня зона висвітлюється звичайною загальним верхнім джерелом світла. Якщо мова йде великій кухні або кухні-вітальні, вибір варіантів освітлення набагато ширше і це буде скоріше інтер’єрне рішення, тому що тут потрібне не яскраве світло, як у робочій зоні, а скоріше м’яке, тепле, затишне.
- Це може бути стельова люстра або світлодіодний світильник, це може бути настінний світильник або бра з декоративними елементами, це може бути світлодіодна стрічка, розміщена на стелі над столом або на стіні (все залежить від розташування обідньої зони щодо стін, вікон та іншої) меблів).
- Крім того, стельову люстру потрібно розміщувати так, щоб вона не заважала відчиненню дверей шафок і холодильника, переміщенню по кухні, і висіла досить високо, щоб під час їди та сервірування столу не зачепити.
У кухні-вітальні можна спроектувати не тільки окреме освітлення для кожної з зон, але й передбачити кілька варіантів освітлення для кожної зони, таким чином його можна буде комбінувати, створюючи різну атмосферу.
Освітлення зони зберігання
До зон зберігання можна віднести: холодильник, шафи-буфети, комори, вбудовані ніші тощо. — все те, що використовується для зберігання кухонного приладдя та продуктів.
Тут також можна використовувати різні світильники (стельові та настінні), бра, світлодіодну стрічку.
Додаткове освітлення
Освітлення може бути не лише функціональним, а й вирішувати виключно питання естетики. У кухні великого розміру можна додатково організувати підсвічування відкритих полиць, причому таке підсвічування може бути будь-якого кольору, що внесе яскраві фарби з простого з погляду дизайну інтер’єру.
Створити незвичайний інтер’єр можна, обравши для різних функціональних зон світильники непросто з різним дизайном, а й у різних стилях. Таке рішення більше підійде для кухні-вітальні – так за допомогою освітлення можна зонувати велике приміщення.
Підсвічені зсередини кухонні шафки зі скляними дверцятами створять казковий настрій.
Щоб додати затишку невеликій кухні, можна на підвіконні розмістити настільну лампу. Важливо вибирати стійку модель, щоб не переживати, що її упустить вітром, якщо відкрити вікно для провітрювання.
По верхній або нижній частині кухонних шафок можна розмістити світлодіодну стрічку.
Гарним рішенням буде підсвітити плиту, але тут треба бути обережним із відкритим вогнем та сильним нагріванням поверхонь у безпосередній близькості від плити. Якщо планується встановлення витяжки, розміщення на ній світлодіодної стрічки буде оптимальним рішенням.
Типи ламп
Підбираючи світильники для кухні потрібно врахувати і тип ламп, що використовуються у світильниках. Лампи бувають:
- Лампа розжарювання найдешевша, але й недовговічна, дає м’яке неяскраве світло, сильно нагрівається.
- Галогенна лампа ефективніша, ніж лампа розжарювання, але підходить не для всіх типів світильників.
- Люмінесцентна лампа може давати м’яке жовте та яскраве біле світло, енергоефективність вища, ніж галогенові та лампи розжарювання.
- Світлодіодна лампа коштує дорого, термін служби — до 20 років, висока енергоефективність.
Вибираючи різні типи світильників для кухні можна урізноманітнити інтер’єр, важливо, щоб вони поєднувалися між собою та відповідали умовам експлуатації. Хороше освітлення є важливим, але не варто перевантажувати інтер’єр.
Перш ніж приступати до організації освітлення у своїй кухні, у пошуках натхнення, варто подивитися в інтернеті фото варіантів освітлення кухні.
Вибираючи з готових рішень легше уявити кінцевий результат і зробити правильний вибір. Правильне, добре організоване освітлення будь-який інтер’єр зробить свіжим, світлішим, яскравішим — проводити час на такій кухні на радість.
Фото освітлення на кухні