Яка температура має бути в холодильнику: всі нюанси налаштування температурного режиму морозилки та холодильника (норми, рекомендації)
Холодильник є обов’язковою складовою кухонного обладнання. Холодильник призначений для зберігання продуктів. Термін зберігання продуктів залежить багато в чому від температури, що підтримується в холодильнику.
Наслідки від неправильно вибраного температурного режиму можуть бути різними: від нешкідливого псування продуктів до несправності пристрою. Тому важливо підібрати оптимальний температурний режим холодильника.
Як працює холодильник
Холодильник – це система, яка самостійно виробляє холод. А тепло перенаправляє у навколишнє середовище. Принцип такої роботи називається компресорним. Звідси й назва типу холодильників – компресорна.
Щоб зрозуміти цикл охолодження, необхідно дати визначення термінам.
- Компресор є механізмом, який рухає холодоагент.
- Хладагент — це газоподібна речовина, що переносить тепло.
- Випарник — механізм, що сприяє зниженню температури в холодильнику.
- Конденсатор — пристрій, що перетворює речовину з газоподібного стану на рідкий.
Загалом процес охолодження відбувається таким чином:
- Плата холодильника надсилає сигнал компресору;
- Відбувається пересування холодоагенту з конденсатора у випарник;
- Запуск компресора. Компресор висмоктує холодоагент із випарника;
- Поширюється холодне повітря камерами;
- Проходить процес конденсації. Тепло, що виділяється, поширюється в навколишньому середовищі;
- Вимкнення системи після досягнення встановленої температури.
Що означає оптимальна температура
Оптимальна температура в камері холодильника – це приблизний показник температури різних відсіків холодильника, який підходить для тривалого збереження свіжості більшості продуктів.
Важливо встановити правильну температуру з наступних причин:
- Забезпечення економічної витрати електроенергії;
- Збереження смакових якостей та свіжості продуктів;
- Забезпечення повної циркуляції повітря.
Відповідна температура залежить від моделі холодильника та компанії-виробника.Але всі холодильники мають поріг допустимих температурних значень: максимальна і мінімальна температура в холодильнику.
Цей поріг встановлений виробником для того, щоб незнаючий споживач при експлуатації не припустився фатальної помилки, щоб техніка не вийшла з ладу. Встановити температуру, яка перевищує або навпаки, не дістає до певних порогових значень, не вдасться.
Яка температура в холодильнику для зберігання
Температура в холодильнику для зберігання продуктів відрізняється залежно від типу продуктів, моделі холодильника, зони холодильної камери.
Вважається, що показник робочої температури для холодильної камери становить близько +4℃.
Виділяють кілька зон холодильної камери. Кожна полиця є окремою температурною зоною.
- Принцип такий: Градус підвищується на кожній наступній полиці.
- Полиця, яка є найближчою до морозильної камери (зона свіжості) — найхолодніша.
На середніх полицях підтримується середня температура. Максимальна температура на полицях дверцят.
- Зона свіжості. Температура +2. Тут слід зберігати такі продукти: яйця, рибу, м’ясо, молочні продукти, зелень, овочі.
- Наступна полиця – зона з температурою до +4℃. Призначена для продуктів, які будуть незабаром приготовлені.
- Середня зона для готових страв, які зберігаються при температурі до +6.
- Контейнери висувні створені для продуктів, які не терплять низьких температур. Для овочів та фруктів оптимальна температура становить +8.
Принцип збільшення градусів залишається незмінним і на дверцятах холодильника. Але крім цього температура на полицях дверцят вище на пару градусів відповідних їм полиць холодильної камери. Досягає +10 – +12. На дверцятах слід зберігати соки, води, кетчуп, майонез.
У холодильнику крім продуктів також зберігають медикаменти. Медикаментам приділяється одна полиця, як правильно. Це не правильно. Температура зберігання медикаментів відрізняється. Для медикаментів підійдуть різні полиці дверцят.
Яка має бути температура в морозилці
Деякі продукти не можуть зберігатися у холодильній камері. Для їх збереження потрібні нижчі температури. До них відносяться, наприклад, морозиво, сирі напівфабрикати, заморожені ягоди та зелень тощо.
Для морозилки холодильника температура повинна бути в межах від -18℃ до -24℃. Деякі моделі заморожують продукти і при температурі -30 Ця екстремальна цифра непрактична для побутового використання. Позначка -24 вважається прийнятною для швидкого заморожування.
- Протирічним є судження: що нижча температура заморозки, то довше збережеться продукт. Частка правди у цьому судженні є.
- З одного боку, за більш низьких температур процеси розкладання практично зупиняються.
- З іншого боку, різним категоріям продуктів потрібна різна температура.
- Відповідно, тривалість терміну зберігання також відрізняється залежно від типу продукту.
- Продукт, навіть перебуваючи у морозильній камері, не може бути свіжим кілька років. Кожен продукт має встановлені терміни зберігання.
- Наприклад, сире м’ясо буде придатним для споживання навіть після 4-6 місяців заморозки.
Заморожування дозволяє зберегти свіжість продукту на більш тривалий термін, ніж холодильна камера. У функціональності полягає їхня принципова різниця. Через 5 днів сир у холодильній камері зіпсується, у морозильній він може залишатися свіжим протягом місяця.
Важливо: Крок зміни температури терморегулятора морозильної камери становить 6 градусів.
Які нюанси
Окрім загальних правил зберігання продуктів, типу заборони на утримання гарячих страв у холодильнику або вмісту різних продуктів на різних полицях, слід знати ще дещо.
Температуру потрібно збільшувати у теплі періоди часу, коли циркулює тепле повітря. Збільшити можна на кілька градусів. І навпаки.
У холодні періоди року температуру можна трохи зменшити. Такі маніпуляції допоможуть холодильнику працювати ефективніше та споживати менше енергії.
Фото кращих моделей холодильників