Харчова міль: як позбутися молі, шкода, опис як виглядає, боротьба народними засобами та препаратами

Харчова міль: звідки береться і як позбутися, опис найкращих засобів боротьби та методів профілактики

Харчова міль – непрохана гостя на кухні. Неприємна комаха псує продукти. Своєю появою завдає багато клопоту господарям, оскільки позбутися її не просто.

Дорослі особини можуть вільно переміщатися та відкладають личинки у всіх сипучих продуктах.

Що таке харчова міль

Зовні кухонний міль виглядає як невеликий метелик. Розмір її сягає сантиметра. Колір крил сірий чи коричневий. Це робить її непомітною і дозволяє ховатися серед продуктів.

Комаха живе близько місяця і надзвичайно плідна. За свій життєвий цикл вона може відкласти безліч личинок у різних місцях.

Личинки харчової молі схожі на нерухомих черв’ячків білого, молочного або рожевого кольору, або світлих бежевих відтінків. Довжина може сягати від 2 до 10 мм. Зовнішня поверхня личинок гладка та щільна. Гнізда можна виявити у крупах та іншій бакалеї.

Після інкубаційного періоду з личинок з’являються дрібні гусениці. Вони починають активно рости, розвиватися, тому поїдають навколишні продукти і розповзаються все далі і далі від гнізда.

Гусениця завдає шкоди продуктам, поїдаючи їх та залишаючи екскременти. Поступово шкірка особи твердне, формується щільний кокон – лялечка. До цього періоду гусениця має виповзти ближче до світла. Вона втрачає шкірку і перетворюється на метелика.

Молода моль, що з’явилася, відразу ж починає перелітати з місця на місце, підшукуючи місця для відкладання личинок. Кухня – найпривабливіше місце для розмноження. У приміщенні завжди тепло, зберігається підвищена вологість та багато продуктів. За 4-6 тижнів життєвого циклу метелик здатний відкласти понад сотню личинок.






Чим шкідлива харчова міль

Літаюча міль не є небезпечною. Шкода від неї виражається наступним:

  • Може потрапити у їжу. Така їжа непридатна для вживання.
  • Личинки забруднюють продукти.
  • Загроза розповсюдження інфекції. Забруднена їжа може спричинити алергію, призвести до кишкових розладів або інтоксикації.
  • Поява молі викликає думки про наявність паразитів у їжі. Такі думки загрожують психологічним дискомфортом.

Як виявити

Якщо на кухні з’явилися неприємні сусіди, що летять, то треба починати ревізію продуктових запасів. Для того, щоб позбутися комах, треба переглянути крупи та постаратися виявити гніздо.

На фото харчової молі можна побачити, де і в який спосіб вона влаштовує свої гнізда. Вони сконцентрована майбутня армія дорослих особин. При візуальному огляді у дрібних крупах або борошні треба звернути увагу на грудочки та катишки.

У злакових культурах та іншій бакалеї можуть зустрічатися фрагменти, переплетені тонкими павутинками. У таких грудках розташовуються личинки.

Дрібних гусениць можна знайти на стінках ємностей, де зберігаються продукти.

Харчова міль на кухні воліє гніздитися:

  • В ємностях та пакетах з крупами та макаронними виробами;
  • У хлібницях;
  • У банках для зберігання негострих спецій;
  • В упаковках із цукром або борошном.






Способи рятування

Знищення метелика, личинок або гусениць окремо – міра короткочасна. Позбутися шкідника допоможуть лише комплексні заходи. Потрібно знищувати одночасно літаючих метеликів та місця гніздування. Тільки так можна зупинити нашестя шкідника.

Існують дієві способи, як швидко позбутися харчової молі на кухні.

  • У разі виявлення гніздо в місцях зберігання бакалії, треба відразу ж викинути запаси якнайшвидше. Для споживання вони вже не годяться. Жаліти продукти не треба. У будь-якому з них може залишитись личинка, яка стане джерелом появи нових особин.
  • Якщо після візуального огляду в пакетах з продуктами не виявлено ознак заселення молі, то треба вжити профілактичних заходів. Крупи прожарюють у духовці за нормальної температури близько 60 градусів. Борошно, цукор, макаронні вироби виносять на мороз на день.
  • З шаф треба вийняти абсолютно всі продукти. Внутрішні поверхні слід обробити будь-яким засобом харчової молі. Шафи залишають відкритими на кілька діб, потім промивають мильною водою та знову провітрюють. Тільки після цієї процедури можна заповнювати полиці запасами.
  • Для того, щоб позбутися літаючої молі, можна скористатися липучками від мух. Метелики налипають на неї і втрачають можливість рухатися.
  • У продажу є спеціальні препарати. Це секції, заповнені хімічними сполуками з отрутою комах. Ефективні пігулки від молі, які розкладають на поличках.Личинки та гусениці вимирають від запаху.
  • При тривалому зберіганні продукти слід періодично виносити на холод. Потрібно частіше проводити вентиляцію шаф.

Аерозольні речовини використовувати не рекомендується, оскільки вони зіпсують продукти.

Народні засоби проти молі

Народні поради пропонують варіанти, як позбутися харчової молі. Вона не переносить різких пряних запахів, тому пропонується використовувати:

  • Суху лаванду. Пучки засушених квітів розкладають у шафах. Метелик летить з тих місць, де буде розміщений сухий букетик;
  • Відлякує міль аромат пижми та полину. Цей запах не переносить не тільки моль, а й дрібні домашні мурахи;
  • У боротьбі з міллю ефективний свіжий кріп. Пучки зелені, розвішані у шафі, виганяють міль. Змінювати їх треба кожні три-чотири дні;
  • Квітуча герань на кухонному підвіконні захистить приміщення від навали шкідника.






Профілактика

  • Міль потрапляє у квартиру ззовні. Тому треба ретельно розглядати упаковки із продуктами при покупці. Наявність грудочок та невідомих вкраплень у бакалійний товар – привід відмовитись від товару.
  • Продуктові запаси треба періодично перевіряти, а шафи провітрювати.
  • Внутрішні поверхні поличок та шаф треба протирати водою з додаванням оцту.
  • Не треба робити великих запасів.Поповнювати їх слід за необхідності.
  • Для зберігання потрібно використовувати спеціальну герметичну тару.

Усі перелічені способи розповідають, як позбутися харчової молі. Але все ж таки найкращий варіант – проводити своєчасну профілактику.

А за перших ознак появи шкідника негайно наносити комплексний контрудар.


Фото харчової молі