Розетки на кухні – інструкція зі схемами правильного розташування на кухні

Розетки на кухні – схеми розташування та установки (інструкція, як зробити правильно з прикладами)

При капітальному ремонті, заміні або перестановці меблів на кухні нерідко виникають проблеми з підключенням побутових електроприладів.

Кухонна стінка закриває доступ до розетки або навпаки заважає установці електропечі або посудомийки. Враховуючи, що кухня є найенергоємнішим приміщенням у квартирі, розташування розеток на кухні необхідно планувати заздалегідь.

Особливості розподілу розеток на кухні

За нинішнього технологічного прогресу, в сучасних кухнях можна нарахувати більше десятка різних електроприладів. Тому мінімальна кількість розеток має становити як мінімум 8-12 штук, залежно від габаритів кімнати.

Зазвичай їх розміщують за правилом «трьох рівнів», яке визначає, на якій висоті будуть розетки на кухні:

  1. Нижній рівень включає побутове обладнання, що вбудовується, – холодильник, плита, духовка, посудомийна або пральна машина. Зазвичай, ця висота розеток на кухні становить 10-15 см від підлоги.
  2. Середній рівень призначений для невеликих електроприладів, що експлуатуються на робочій поверхні гарнітури.Це можуть бути пристрої для тимчасового використання (блендер, електрична м’ясорубка, кухонний комбайн) або постійне місце (мікрохвильова піч), а також прилади, що часто використовуються (тостер, електрочайник, кавоварка). В даному випадку джерела електроенергії розташовуються у фартувальній зоні 7-15 см від поверхні стільниці.
  3. На верхньому рівні розміщуються розетки для витяжки, невеликого телевізора або додаткового освітлення. Як правило, вони знаходяться над тумбами гарнітури.

Для точного розташування важливо знати, які прилади будуть використовуватися на кухні, їх розміри та кількість. Можливо знадобиться встановлення спарених розеток.








Типи кухонних розеток

Правильне розташування розеток обумовлюється не лише рівнем розміщення, а й локалізацією залежно від їх типу.

Сьогодні можна знайти кілька видів моделей, різних за типом монтажу та функціональності:

  1. Вбудовані розетки для кухні зазвичай підбирають обладнання з великою потужністю. Їх встановлюють в такий спосіб, щоб доступом до них був вільний. Зазвичай вони належать до нижнього рівня, тому їх краще купувати разом із захисними кришками, щоб запобігти попаданню пилу, жиру або вологи.Це підвищить безпеку експлуатації енергоджерел.
  2. Моделі для внутрішньої установки (прихованого типу) врізають у шафи, тумби, ящики, стільниці та інші елементи кухонного гарнітуру. Вони призначені для додаткового підключення приладів, які використовуються рідше за інші. Розетки в стільницю на кухні мають своєрідний дизайн та економлять робочий простір.
  3. Кутові розетки мають найбільшу функціональність і відмінно вписуються в інтер’єр кухні. Для зручності та безпеки використання, деякі моделі оснащуються виштовхувачами. Таким чином можна заощадити простір між стіною та гарнітуром або у кутку кімнати.
  4. Накладні варіанти з оригінальним дизайном найчастіше використовують для монтажу у фартувальній зоні.

З огляду на те, що приховані моделі розеток використовують рідко, доцільно закривати їх спеціальними захисними кришками, особливо якщо вони розташовані в зоні миття або електропечі.











Безпечне розташування кухонних розеток

Перше правило безпечного розміщення розеток забороняє їх монтаж над мийкою або під раковиною, тільки збоку, не ближче ніж 30-50 см.

  • Для пральних машин і посудомийок ці норми не передбачені, але по можливості краще розміщувати джерела електроенергії якнайдалі.
  • Це необхідно дотримуватися з метою безпеки, на випадок поломки техніки, змішувача або інших вузлів, пов’язаних із мокрою зоною.

Іноді виникає потреба розміщувати розетки під кухнею, монтуючи їх у підлогу. Це суперечить безпеці, але якщо інакше не виходить, потрібно розміщувати їх відповідно до вищеописаних правил і норм.

Якщо на кухні передбачається підключення великої кількості електротехніки, розетки краще розміщувати групами (трохи більше 5 штук). Кожна група повинна мати індивідуальне підключення від щитка з окремим захистом (ПЗВ). Особливо це стосується нагрівальних приладів та техніки, яка потребує великих енерговитрат.

Перед тим як розпочати монтаж електропроводки, необхідно скласти схему розеток на кухні.

Краще якщо це зробить людина з досвідом та кваліфікацією, тому що для складання плану потрібно враховувати багато нюансів.

Основні помилки розміщення розеток

Займаючись самостійним монтажем проводки та розеток, господарі часто припускаються помилок, які суперечать безпеці та раціональному використанню.
















Деякі з них можуть бути незначними і викликати дискомфорт, інші грубіші порушення можуть стати причиною короткого замикання та пожежі:

  1. Недотримання пожежної безпеки – неправильне прокладання та розподіл проводки, недостатня ізоляція або її відсутність можуть призвести до непередбачених наслідків.
  2. Ще однією серйозною помилкою є підключення всіх груп розеток до одного силового кабелю.
  3. Відсутність пристроїв захисного відключення в лінії, яка живить потужні електроприлади або техніку, що контактує з водою.
  4. Розетки поблизу миття не мають належного ступеня захисту або розташовані надто близько. Відсутність захисних шторок у розетках, розташованих у вільному доступі, не захищені від контакту з маленькими дітьми.
  5. Побутова техніка, підключена до водопроводу, не має окремого кабелю живлення та ПЗВ. Це стосується обладнання з великою потужністю.

До несуттєвих помилок відноситься незручне розміщення джерел електроенергії, або невраховані прилади, для яких немає зручної розетки.

Було так, що при монтажі розетки неправильно розрахували довжину шнура, після чого доводиться використовувати подовжувач. Невідповідність стилістики та дизайну також можна віднести до незначних помилок, особливо якщо кухня виконана в сучасному дизайнерському стилі.

Фото розміщення розеток на кухні